تبلیغات
اسرار . . . - باید که تغییر کنیم ( قسمت هفتم)
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/10/24

همه دوست دارند موفق شوند و در زندگی شان تغییرات عالی و فوق العاده مثبتی ایجاد شود. اما چرا در عمل این گونه نمی شود و چرا الزاماً  زندگی همۀ  آن هایی که مشتاق این تغییرات مثبت هستند، تغییر نمی کند؟ چه مانعی سبب تحقق این امر می شود؟ اگرچه موانع تغییر فراوان است اما یکی از این موانع جدی و بسیار مهم «ترس» است. واقعیت این است که تغییر در نگاه اول بسیار ترسناک است! شما هرگز نمی توانید چیزی را در اخلاق و رفتار و زندگیتان تغییر دهید مگر آن که جرأت و شهامت آن را داشته باشید. خیلی ها آرزوی پرواز دارند اما هر کسی جرأت خلبانی را ندارد. درون خود را به طور جدی جست وجو کنید. ببینید که برای موفقیت و تغییر مثبت چه چیزی شما را می ترساند و یا دست کم نگرانتان می سازد. تا این ترس ها را در خود پیدا و شناسایی نکنید نمی توانید تغییری را که مدنظرتان است، ایجاد کنید. ما به سه نمونه از این ترس ها اشاره می‌کنیم:

1) ترس از قضاوت دیگران

گاهی از این نگران هستیم که اگر رفتارمان را عوض کنیم، دیگران به شیوه ای منفی رفتار ما را قضاوت کنند. قضاوت هایی که می‌تواند آزاردهنده باشد. در واقع ما برای اجتناب از آزار درونی که ناشی از قضاوت منفی دیگران است، حاضر به تغییر نیستیم. به عنوان مثال با این که اطمینان داریم بسیاری از خرج ها و هزینه هایی که در برخی از مجالس می شود اشتباه و بی جاست اما وقتی نوبت خودمان می شود جا پای همان دیگرانی می‌گذاریم که پیش از این رفتارشان را نقد می کردیم. ما نگران این هستیم که اگر به گونه دیگری عمل کنیم نظر مردم نسبت به ما تغییر می کند. به واسطۀ ترس از حرف مردم مهریۀ سنگینی را تعیین می کنیم، با هزار بدبختی جهیزیه ای را تدارک می بینیم که بسیاری از اقلامش ضرورتی ندارد، در مجلس عروسی چند مدل شام می دهیم و ریخت و پاش های فراوانی می کنیم.

2) ترس از تحقیر و تمسخر دیگران

یکی از موانع جدی تغییر، ترسی است که از تحقیر و مسخره شدن داریم از این رو کاری را که به درستی آن اطمینان داریم انجام نمی دهیم.مثلا «مهسا»، پوشش و حجابش را به درستی رعایت نمی کند چرا که طاقت تحقیر و تمسخر هم اتاقی هایش را در خوابگاه دانشکده ندارد.

3) ترس از، از دست دادن

یکی دیگر از نگرانی هایی که نمی گذارد تغییرکنیم نگرانی به واسطۀ ترسی است که از محرومیت داریم. ما می ترسیم به واسطۀ تغییرمان برخی از خوشی ها، بهره ها، لذت ها و راحتی ها را از دست بدهیم. «آیدا» به خواستگارانش پاسخ نمی دهد چرا که می ترسد برخی از آزادی های ظاهری اش را از دست بدهد. «علیرضا» هم نمی خواهد ازدواج کند چرا که از مسئولیت های زندگی می ترسد و نگران است که راحتی و آسایش دوران مجردی اش را از دست بدهد.

چه باید کرد؟

اگر می بینید که علیرغم علاقه ای که به تغییر رفتار دارید  اقدامی جدی و عملی نمی کنید و این تغییر را به تأخیر می اندازید، در لایه های وجودی خودتان دقت و تأمل کنید که چه ترس و نگرانی نهفته و پنهان است. اول آن ها را شناسایی کنید،  بعد از آن خود را متقاعد سازید که هر تغییری، طبیعی است که با رنج ها و محرومیت هایی توأم باشد و پس از آن به این توجه کنید که همۀ کسانی که تغییرات مثبتی را تجربه کرده اند و امروز دستاوردهای فوق‌العاده ارزشمندی دارند، با وجود همۀ  این ترس‌ها و نگرانی‌ها دل به دریا زده اند و اقدام کرده اند. باید باترس هایتان مواجه شوید. اگرچه تغییر و اقدام عملی ممکن است مدتی برایتان ناراحت کننده باشد و چند صباحی احساس محرومیت کنید و یا با قضاوت و تحقیر و تمسخر دیگران مواجه شوید اما مطمئن باشید که نتایج بسیار عالی و مطلوبی در انتظار شماست. توجه به این نتایج و پیامدهای مثبت می تواند دلتان را گرم کند و به شما این جرأت را بدهد که برای تغییر با وجود همۀ نگرانی هایی که پیش رو دارید به طور جدی اقدام کنید. بگذارید دیگران هرچه می خواهند بگویند و هر طور می خواهند رفتار شما را قضاوت کنند. شما صرفاً به هدف ارزشمندتان نگاه کنید و با قدم های راسخ و مصمم حرکت کنید.
طبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains