تبلیغات
اسرار . . . - باید که تغییر کنیم ( قسمت هشتم)
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/10/26

آیا فکر می کنید که می توانید تغییر کنید؟ فرقی نمی کند که چه تغییر مثبتی را می خواهید ایجاد کنید. ممکن است قرار باشد سبک و روش زندگی خود را تغییر دهید. ممکن است بخواهید در معاشرت هایتان تجدید نظر کنید و یا حتی با بعضی از دوستانتان که چندان دوستان خوبی هم نیستند قطع رابطه کنید. شاید دلتان بخواهد عاداتی مثل سیگار کشیدن،  تماشای زیاد تلویزیون، پرخوابی و پرحرفی را ترک کنید. مهم این است که ابتدا به این سوال پاسخ دهید: آیا من می توانم تغییر کنم؟ عمدۀ کسانی که برای تغییر خود، اقدامی جدی نمی کنند و یا در عمل موفق به آن نمی شوند کسانی هستند که از ابتدا این باور منفی را دارند که من نمی توانم تغییر کنم. اگر به اطرافیان خود دقت کنید خواهید دید که تنها کسانی توانسته اند در باورها، نگرش ها،  رفتارها و وضعیت جسمی،  روانی و حتی شغلی و تحصیلی و زندگی خود تغییرات مثبت و خوبی ایجاد کنند که از ابتدا باور داشته اند می توانند تغییر کنند. تا این باور «می توانم» در شما شکل نگیرد تغییر ممکن نیست. ریشۀ احساس «نمی توانم» برخی باورهای منفی و ظاهراً کوچکی است که متأسفانه در طول روز به ذهنمان خطور می کند و بر زبان مان جاری می شود. ما به چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم:

الف) من یک عمره که این جوریم! برخی فکر می کنند از آنجا که با یک عادت منفی و یا یک شیوۀ رفتاری غلط سال ها زندگی کرده اند و با آن انس گرفته اند دیگر نمی توانند تغییر کنند.

ب) خانوادۀ خوبی ندارم،  جامعه خراب شده! عده ای نیز فکر می کنند از آنجا که شرایط خانوادگی مناسب و مساعدی ندارند و پدر، مادر، همسر و اطرافیان کمک و همراهی شان نمی کنند یا به این خاطر که شاید اوضاع اجتماعی و اقتصادی کشور خوب نیست نمی توانند رفتار و زندگی شان را اصلاح کنند.

ج) از من گذشته و در توانم نیست که خودم را عوض کنم! عده ای نیز گمان می کنند که برای تغییر الزاماً باید جوان،  سالم و پرانرژی باشند یا توانایی های جسمی و ذهنی فوق العاده ای داشته باشند. جالب اینجاست که خیلی از این افراد اتفاقاً سن چندان بالایی هم ندارند ولی اظهار ناتوانی می کنند.

د) پدر و مادرم هم همین جوری بودند! برخی نیز عادت های رفتاری غلط خود را با ژنتیک و وراثت مرتبط می دانند. مثلاً  خانمی که می گوید: ما خانوادگی حساس هستیم و مادرم هم همین طوری است و من به مادرم رفته ام، عملاً  احساس می کند که نمی تواند تغییر کند.

شما برای تغییر کردن باید باور کنید که می توانید تغییرکنید. باید باور کنید که خیلی ها بوده و هستند که عادتی دیرینه و قدیمی را ترک کرده اند. کسانی بوده و هستند که با وجود شرایط سخت و ناگوار بیرونی موفق به ایجاد تغییرات ارزشمند مثبت در خود شده اند. باید باور کنید که برای تغییر کردن هیچ وقت دیر نیست و کسانی هستند که حتی در سنین بالاتر از شما قرار داشته و عوض شده اند. باید باور کنید که اگرچه ممکن است زمینۀ بروز یک خصلت از طریق ژن ها انتقال یابد اما این امر هرگز شما را برای انجام آن کار مجبور نمی کند. شما می توانید با تمرین، هر صفت اکتسابی را در خود اصلاح یا ایجاد کنید. هرچند پدر و مادر شما این گونه نبوده اند.
طبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains