تبلیغات
اسرار . . . - باید که تغییر کنیم ( قسمت یازدهم)
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/10/26

یکی از آفات و موانع تغییر، به فردا موکول کردن کارهاست. ما معمولاً شروع کار، اجرای برنامه ها و اقدام عملی برای تغییر مثبت در زندگی مان را به آیندۀ دور یا نزدیک موکول می کنیم و با بیان عباراتی هم چون از فردا، از شنبه، از اول ماه، از اول ماه مبارک رمضان، از ابتدای سال تحصیلی جدید، بعد از ازدواج، بعد از سفر به مکه!! و...، از انجام فوری کار طفره می رویم. اما به راستی ریشۀ این مسئله در کجاست؟ چرا با آن که به حسب ظاهر تصمیم به تغییر داریم اما شروع آن را به تأخیر می اندازیم و امروز و فردا می کنیم؟ پاسخ را باید در دو نکتۀ اصلی پیدا کرد:

* هنوز برای تغییر متقاعد نشده ایم

پیش از این گفته بودیم که شما برای تغییر باید انگیزۀ کافی داشته باشید و تا زمانی که از شرایط کنونی و فعلی تان به ستوه نیامده باشید و با عقل و قلب به این نرسیده باشید که ادامۀ وضعیت فعلی تا چه اندازه می تواند رنج آور و زیان بار باشد نمی توانید تغییر کنید. عمدۀ  کسانی که شروع به تغییر را به آینده موکول می کنند نه تنها هنوز به آستانۀ رنجی که مد نظر است نرسیده اند، بلکه هم چنان نگرانند که نکند با تغییری که می کنند از لذت و بهره ای که قبلاً داشته اند محروم شوند. مثلاً دانش آموزی که در شکل و اندازۀ  درس خواندنش تغییر مثبتی نمی دهد و درس خواندن بیشتر و فراوان تر خود را به شنبۀ آینده موکول می کند آن چنان که باید از وضع تحصیلی فعلی اش در رنج و ناراحتی نیست و آن را فاجعه نمی داند و در عین حال نگران است که با این تغییر مثبت و افزایش ساعات مطالعه، از لذت تماشای تلویزیون، بودن با دوستان و تفریح هایی از این قبیل محروم شود.

* کار را سنگین انتخاب کرده اید

متأسفانه از آن جا که ما معمولاً  می خواهیم کارهای عقب ماندۀ ناشی از تنبلی و سستی مان را خیلی زود جبران کنیم و از آنجا که دلمان می خواهد نتایج سریع و فوق العاده چشم گیری را تجربه کنیم معمولاً برنامه هایی را طراحی می کنیم که سنگین و حجیم است. طبیعی است که با مشاهدۀ چنین برنامه ای خودمان به وحشت می افتیم و انجام آن را به بعداً موکول می کنیم. این درست مانند همان لطیفه ای است که می گویند شخصی اسم فرزندش را رستم گذاشت و پس از آن خودش می ترسید که صدایش کند. توجه داشته باشید که داشتن برنامه های سخت و متعهد کردن خود به کارهای سنگین نه تنها شما را به نتایج مطلوبتان نمی رساند، بلکه به واسطۀ اذیت و رنجی که در نتیجۀ انجام آن برنامه در روزها و هفته های اول متحمل می شوید، به تدریج از تغییر مثبت بیزار خواهید شد. یادتان باشد که برنامه های کوچک و سبک، اگرچه ممکن است نتایج فوری نداشته باشد اما دوام و پایداری بیشتری خواهد داشت و در شما احساس خوشایند توانستن ایجاد می کند.
طبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains