تبلیغات
اسرار . . . - باید که تغییر کنیم ( قسمت دوازدهم)
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/10/27

پیش از این گفتیم که برای تغییر مثبت در زندگی و رفتارتان باید انگیزۀ بسیار قوی و بالایی داشته باشید. چرا که انگیزه های ضعیف و کمرنگ نمی تواند منجر به عمل قوی و پایدار شما گردد. اما در عین حال باید به این نکته نیز توجه داشت که شور و اشتیاق ما همیشه در یک سطح و یا در نقطۀ اوج قرار ندارد. چه بسا شما هم این را تجربه کرده باشید که یک روز از خواب بلند می شوید و احساس می کنید پُر از نشاط و انگیزه هستید. دوست دارید عبادت کنید، ورزش کنید، با دوستان تان کوه بروید و تا مرز فتح قله پیش بروید، فعالیت های جدی و سنگین اقتصادی کنید، خانه تکانی کنید و همه چیز را در خانه بهم بریزید و از نو مرتب کنید، به دیدن فامیل و دوستان بروید و برنامه های هفته و ماه خود را طراحی کنید.

اما یک روز هم پیش می آید که احساس می کنید هیچ انگیزه و نشاطی در شما نیست. دوست دارید تا ظهر بخوابید و یا اینکه فقط بنشینید و تا شب تلویزیون تماشا کنید. نه برای عبادت، نه برای انجام کارهای خانه، نه برای کارهای بیرون ، نه برای ورزش و نه برای انجام کارهای دیگری حس و انگیزه ای ندارید. همینطور ممکن است روزی باشد که شرایطی بین این دو را داشته باشید. نه چندان با انگیزه که بدوید، نه چندان بی انگیزه که بخوابید. علت این تفاوت حال و احوال و اندازۀ انگیزه و نشاط ما می تواند بسیار متفاوت باشد. گاهی ممکن است تحت تأثیر یک حرف، یک ارتباط یا یک اتفاق خوب یا بد  انگیزه مان بالا و پایین برود و گاهی هم نوع تفکرات،‌اندیشه ها و ذهنیت های مثبت و منفی ماست که اشتیاق مان را کم و زیاد می کند. حتی در این میان شرایط آب و هوایی، میزان و چگونگی استراحت،‌ تغذیه و حتی تغییرات هورمونی بدن نیز بی تأثیر نیست. صرف نظر از اینکه چرا یک روز کم انگیزه و روز دیگر پر انگیزه هستید به چند نکته توجه کنید:

1)در زمان هایی که احساس می کنید برای تغییر مثبت پر از اشتیاق و انرژی هستید فوراً ‌دست به کار شوید. چه بسا در ساعت بعد و یا فردا صبح، انگیزه ی و شور و حرارت تان تا این حد که الان هست بالا نباشد. بنابراین هر گاه انگیزه تان را در اوج دیدید قدر آن را بدانید و بدون هیچ درنگی تصمیم بگیرید و عمل کنید.

2) سعی کنید با معاشرت با افراد موفق و پر انرژی و بی توجهی به حرفهای دلسرد و ناامید کنندۀ دیگران و هم چنین توجه پیوسته به پاداش ها و لذت های ناشی از تغییرات مثبتی که ایجاد می‎کنید، انگیزه ی خود را مدیریت کنید تا فروکش نکند. در واقع شما باید مانند کسی که در بیابان آتشی روشن کرده و مدام در آن چوب و هیزم می ریزد و رسیدگی و مراقبت می کند تا آن آتش سرد و خاموش نشود باید انگیزۀ‌ خود را مراقبت کنید که کم تحلیل نرود.

3) با این همه زمانی که احساس می کنید انگیزۀ کافی برای عمل ندارید، دست از عمل نکشید. تصمیم تان را برای تغییر زیر پا نگذارید و کار را رها نکنید، بلکه در این شرایط به هر شکلی که هست هرچند مختصر و اندک عمل کنید. اگر شما هر روز نیم ساعت ورزش می کنید ولی فردا احساس کردید که به هیچ عنوان حال آن را ندارید، می توانید زمان آن را کوتاه کنید و مثلاً‌ ده دقیقه ورزش کنید. اما هرگز آن را تعطیل نکنید. تعطیل کردن کار و رها کردن عمل برای تغییر، آرام آرام ذهن و جسم ما را تنبل می کند و پس از مدتی به کل بی انگیزه و کسل می شوید.

وقتی از کوه بالا می روید تا زمانی که نشاط و انگیزه بالا دارید پر انرژی حرکت کنید و وقتی انگیزه تان کم شد سرعت را کم کنید ولی توقف نکنید. چرا که پس از توقف، استارت دوباره برای حرکت، سخت می شود. همین موضوع در عبادات هم مطرح است. در آموزه های دینی به ما تأکید شده اگر روزی در خود حال و نشاط فراوانی برای عبادت دیدید، علاوه بر انجام واجبات به مستحبات نیز بپردازید و اگر روزی نشاط لازم را نداشتید به حداقل واجب بسنده کرده و مستحبات را انجام ندهید. ولی هرگز نباید تحت هیچ شرایطی همان حداقل واجب را رها کرد. خلاصۀ کلام اینکه با توجه به اهمیت انگیزه برای شروع و ادامۀ تغییر، باید آن را به گونه ای مدیریت کنیم که پیوسته در حرکت باشیم.
طبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains