تبلیغات
اسرار . . . - باید که تغییر کنیم ( قسمت شانزدهم)
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/11/5

برای تغییر باید تعهد صددرصدی داشت. باید از دل وجان بخواهید که تغییر کنید و پای کار مصمم باشید. استثنا قرار ندهید. قرار دادن این استثناها عملاً تعهد شما را ضعیف می کند و دیگر صددرصدی نیست و کم کم کار به جایی می رسد که تعهدتان را رها می کنید. پیش بینی تمام شرایط را بکنید و از ابتدا با خود بگویید که من می‌خواهم این کار را انجام دهم (ایجاد تغییر مثبت یا ترک یک عادت منفی) حتی اگر ... توجه داشته باشید که قرار دادن استثناهایی که معمولاً برای خود قایل می شویم مانع جدی کار است.

مثلاً با خود عهد کرده ایم که روزی چند دقیقه صبح ها ورزش کنیم ولی متأسفانه در ذهن خود و یا در عمل پای بندی مطلق نداریم و هر موقعیتی را یک شرایط خاص تلقی می کنیم که می توانیم قرارمان را کنسل کنیم. مثلاً می گوییم چون دیشب دیر خوابیدم و یا چون امروز کار مهمی دارم پس ورزش کردن منتفی است. هرچه تعهدتان صددرصدی باشد امیدواری برای گرفتن نتیجه و تغییر دائمی و پایدار بیشتر است.

اگر دقت کنید همین روزۀ ماه مبارک رمضان یک تعهد صد در صدی از ناحیه شما به خداوند است. شما پس از صرف سحری با خود عهد می بندید که تا زمان افطار هر کاری را که روزه را باطل می کند انجام ندهید. تعهد می کنید چیزی نخورید و نیاشامید حتی اگر احساس گرسنگی و تشنگی کردید.

حتی اگر به شما تعارف کردند و حتی اگر غذاهای رنگارنگ به شما چشمک زدند و تمایل تان به خوردن، فراوان بود. شما در زمان سحر، پیش‌بینی تمام شرایط را می کنید و با علم به این که می‌دانید ممکن است چنین اتفاق هایی برای عهدشکنی شما بیفتد مصمم می شوید که به پیمان خود وفادار باشید و این تعهد صد در صدی را تا زمان افطار حفظ کنید. این همان چیزی است که ما برای تغییر به آن نیاز داریم. اکنون با خود فکر کنید اگر بخواهید تغییر کنید ممکن است چه شرایط سخت یا نامناسبی پیش بیاید که به واسطه آن ممکن است به قول و قراری که با خودتان دارید آسیب بزند. پیش بینی آن شرایط را بکنید که در صورت رخداد آن برایتان غیرمنتظره نباشد و از قبل فکرش را کرده باشید.

مثلا با خود فکر کنید چه شرایطی موجب عصبانیت و پرخاشگری شما می شود و همه آن ها را یادداشت کنید و با خود بگویید حتی در صورت پیشامد چنین موقعیت هایی من می خواهم عصبانی نشوم. با خود بگویید: «من قول می دهم که از امروز، روزی یک ساعت (مثلاً رأس ساعت ده شب) مطالعه کنم حتی اگر خسته باشم، تلویزیون برنامه جذابی داشته باشد و یا این که پیشنهاد تفریحی جالبی به من بشود.». «من تعهد می کنم سیگار نکشم حتی اگر تمایل شدیدی در من ایجاد شود، دوستان اصرار کنند و یا در خلوتی باشم که کسی متوجه نشود.». «من تعهد می کنم با پدر و مادرم با احترام و محبت رفتار کنم حتی اگر آن ها نسبت به من پرتوقعی داشته باشند و یا به من بی احترامی کنند.» «من با خودم قول می دهم نسبت به غر زدن ها و نق زدن های کودکم پرتحمل و بردبار باشم و داد نزنم حتی اگر جیغ زدن ها و رفتارهای ناهنجار او به اوج خود برسد.» «من متعهد می‌شوم نسبت به همسرم با محبت و احترام رفتار کنم حتی اگر از ناحیه او کم توجهی ببینم.» «من به خدای خود قول می دهم که نمازهایم را اول وقت بخوانم حتی اگر مهمان آمد، در جلسه اداری مهمی بودم و یا در خیابان و پشت فرمان در حال رانندگی بودم.»

باید تلاش کنید همه شرایط نامطلوبی را که معمولاً باعث عهدشکنی تان می شود، پیش بینی کنید و با خود پیمان جدی ببندید که حتی در صورت وجود چنین موقعیتی به عهدتان پای بند و وفادار باشید چرا که تنها یک تعهد صددرصدی می‌تواند به موفقیت شما برای تغییر منجر شود.
طبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains