تبلیغات
اسرار . . . - باید که تغییر کنیم ( قسمت نوزدهم)
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/11/5

گفتیم که برای تغییر و ایجاد یک عادت مثبت یا ترک یک رفتار بد، ابتدا باید تصمیم های کوتاه مدت بگیرید و بعد از آن خود را متعهد سازید که از تصمیم تان مراقبت کنید و مواظب قول و قرارتان با خود باشید. اما اغلب در این مرحله، افراد اعلام می کنند که عمدۀ مشکل ما در همین مراقبت هاست. یعنی با این که به خود قول می دهیم که فلان کار را انجام دهیم یا انجام ندهیم، اما در عمل موفق به رعایت درست و کامل آن نمی شویم. برای این که شما بتوانید بعد از مشارطه، مراقبه خوبی داشته باشید و عهد شکنی نکنید، نیاز ضروری و جدی به دو کار دارید:

1- یادآوری درونی: توجه داشته باشید که انسان، مدام در معرض فراموشی است. چه بسا شما صبح اول وقت با خودتان تصمیم بگیرید که مثلاً پشت سر کسی حرف نزنید و بعدازظهر همان روز در محل کار یا زندگیتان به خود بیایید و ببینید که کاملاً عهد و پیمان تان را فراموش کرده اید. از این رو من و شما باید پیوسته تصمیم مان را به خود یادآوری کنیم؛ به عنوان نمونه اگر شما مصمم به کنترل خشم هستید، وقتی از خانه بیرون می آیید باید با تأکید به خود بگویید که: «مراقب باش عصبانی نشوی.» وقتی می خواهید پشت فرمان بنشینید و رانندگی کنید به خود تأکید کنید: «ممکن است الان اتفاقات ناگواری بیفتد، مثلاً کسی مقصر باشد و به ماشین من بزند، ترافیک سنگینی باشد و ... در این شرایط یادم باشد عصبانی نشوم.» وقتی می‌خواهید به منزل وارد شوید به خود بگویید : « مراقب باشم خشمم را کنترل کنم حتی اگر به محض ورود به خانه با رفتاری مواجه شوم که خلاف توقع و انتظارم است.» شما هم چنین می توانید در طول روز، گه گاه پیامدهای منفی و ناگوار عصبانیت و هم چنین آثار مثبت تحمل و بردباری را به خود یادآوری کنید. این یادآوری به خود باید پیوسته و مداوم باشد. در واقع باید همچون سربازی عمل کنید که در میدان جنگ در حالت آماده باش است که هر لحظه ممکن است در اثر غفلت در تیررس دشمن قرار بگیرد.

2- یادآور بیرونی: دومین نکته ای که به شما در مراقبت از عهد و پیمان تان، کمک فراوانی می کند این است که داوطلبانه خود را در معرض یادآوری قرار دهید. باید کسانی باشند که مستقیم یا غیرمستقیم شما را متوجه قول و قرارتان کنند و به شما برای رعایت آن تذکر دهند و تشویق تان کنند. این یادآور بیرونی می تواند حضور و شرکت در کلاس یا مجلس و یا مطالعه کتاب و استفاده از یک لوح فشرده سخنرانی مفید و تأثیرگذار باشد. همچنین مجاورت و معاشرت با کسانی که در زمینه عهد و پیمان تان افرادی عامل و مثبت هستند بسیار مؤثر است. حتی شما می توانید از یکی از دوستان یا نزدیکان خود بخواهید که به شما در صورت غفلت و لغزش تذکر دهند. مثلاً اگر شما با خود عهد کرده اید که از این پس نسبت به والدین تان بامحبت و احترام بیشتری برخورد کنید باید با دیدن ها و شنیدن هایتان خود را تغذیه کنید. کتابی در این زمینه مطالعه کنید، با افرادی که در این زمینه موفقند و پدر و مادرداری فوق العاده‌ای دارند معاشرت کنید و هم چنین از یکی از اعضای خانواده مثل خواهر یا برادر بخواهید که اگر نوع رفتار و بیان تان به‌گونه ای بود که مهربانانه و محترمانه نبود به شما تذکر دهد. بنابراین یادتان باشد که شما برای هر تغییر مثبت و پایبندی و اجرای آن نیاز بسیار جدی و ضروری به یادآوری درونی و یادآور بیرونی دارید وگرنه بعید است که بتوانید مراقبت جدی داشته باشید و تصمیم‌هایتان را به‌طور کامل عملی سازید.
طبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains