تبلیغات
اسرار . . . - باید که تغییر کنیم ( قسمت بیستم)
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/11/5

گفتیم که پایداری هر تصمیمی برای تغییر، به مراقبت نیاز دارد؛ یعنی به محض این که با خود تصمیم گرفتیم کاری را انجام دهیم یا ترک کنیم باید به طور جدی مراقبت کنیم که به عهدمان وفادار باشیم. اما متأسفانه در مراقبت از تصمیم ها یک لغزشگاه مهم وجود دارد و آن این که وقتی خواسته یا ناخواسته عهدشکنی می کنیم و یا می لغزیم، گاهی تصمیم خود را رها می کنیم و گویی با خود می گوییم: چه یک وجب، چه صد وجب. به این مثال ها توجه کنید:

1- دانش آموزی برای خود برنامه ریزی می کند که صبح و بعدازظهر درس بخواند اما به هر دلیلی موفق نمی شود برنامه صبح را انجام دهد. از این رو با خود می گوید: بعدازظهر هم هیچی، یه دفعه از فردا می خوانم!

2- شخصی به طور جدی تصمیم گرفته که سیگار را ترک کند اما بعد از مدتی یک شب، اسیر نفسش می شود و یک نخ سیگار می کشد. بعد از آن با خود می گوید: دیگه امشب خراب شد و بعد شروع به کشیدن سیگارهای متعدد می کند! مراقبت از عهد و پیمان تان باید به گونه ای باشد که حتی اگر از سر غفلت خطایی کردید و عهدتان را زیرپا گذاشتید بلافاصله مجدداً تصمیم بگیرید و از نو شروع کنید.

تصور کنید که شما در یک روز بسیار سرد و برفی که همه جا سرد و لغزنده است می خواهید از خانه بیرون بیایید. در این شرایط با خود می گویید که: مراقب باشم زمین نخورم و بعد از آن شروع به حرکت می کنید. اما اگر با همه مراقبت ها و احتیاط ها، پایتان سُر خورد و زمین خوردید معمولاً بلافاصله بلند می شوید و هرگز با خود نمی گویید: حالا که زمین خورده ام پس تا محل کار سینه خیز بروم و یا چون دیشب خوب نخوابیده ام چند ساعتی اینجا استراحت کنم! در مراقبت از تصمیم هایتان برای تغییر نیز باید این گونه عمل کنید. به هیچ عنوان به خود اجازه ندهید که در شرایط عهدشکنی باقی بمانید. به قول یک بزرگی: عظمت انسان در این نیست که هرگز زمین نخورد، بلکه در آن است که هر بار بلافاصله به پا خیزد. یادتان باشد که افراد موفق اینگونه هستند که در صورت ارتکاب خطا و پیمان شکنی بلافاصله دوباره تصمیم می گیرند و حرکت می کنند. مطمئن باشید که این وسوسه شیطان و خدعه و فریب نفس است که شما را بعد از این که زمین خوردید به ادامه خطا و رها کردن عهد و تصمیم تان ترغیب می کند؛ بنابراین با توجه به این مطلب با آن که مصمم هستید نلغزید اما هر بار که افتادید بلافاصله بلند شوید.
طبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains