تبلیغات
اسرار . . . - باید که تغییر کنیم ( قسمت بیست و دو)
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/11/5

گفتیم که برای تغییر، باید محاسبه داشت. به این معنا که پس از تصمیم گرفتن و تلاش برای ایجاد هر تغییری، باید ارزیابی و محاسبه دقیقی انجام دهید تا دریابید که عملکردتان چگونه بوده است. اهمیت این محاسبه آن چنان است که به جرأت می توان گفت بدون محاسبه شبانه، تصمیم های ما برای تغییر چندان به موفقیت منجر نمی شود. اما در محاسبه و ارزیابی عملکرد باید به چند نکته توجه داشت:

1) اگر در محاسبه متوجه شدید که جایی خطا کرده و برخلاف عهد و تصمیم تان رفتار کرده اید (مثلاً  تصمیم به راستگویی داشته اید ولی زبان به دروغ باز کرده اید) باید خود را سرزنش و مؤاخذه کنید. با توجه به خسارت ها و پیامدهای منفی خطایتان، ذهن تان را از رنج و اندوه انباشته کنید، از خدا به طور جدی عذرخواهی و خود را جریمه کنید به این شکل که خود را از یک موضوع مورد علاقه به طور موقت محروم و یا خود را به انجام یک کار خوب وادار کنید.

2) اگر ارزیابی تان این بود که جایی درست و خوب عمل کرده و دقیقاً مطابق عهد و پیمان تان رفتار کرده اید باید خود را تحسین کنید. با توجه به پاداش ها و دستاوردهای ناشی از کار خوبتان، احساس خوشحالی و شادمانی داشته باشید. از صمیم قلب از خداوند تشکر و سپاسگزاری کنید و به خود پاداش دهید.

3) بسیار مراقب باشید در صورتی که ارزیابی و محاسبه تان نشان داد خطا کرده اید (مردود شده اید) هرگز بی تفاوت رفتار نکنید و رفتار و مواجهه تان با خود نسبت به آنچه رخ داده است نباید بی اعتنایی باشد.

4) در عین حال مراقب باشید سرزنش، ملامت و تنبیه خودتان تا بدان جا نباشد که شما را ناامید کند و ذهناً  به این نتیجه برسید که من نمی توانم تغییر کنم و تصمیم به تغییرتان را رها کنید.

5) در صورت موفقیت و پایبندی به تعهدتان، لزومی ندارد آن را در بوق و کرنا کنید و به دیگران اطلاع رسانی کنید. چرا که هم می تواند سبب عجب و غرور شود و هم این که باعث برانگیخته شدن حسادت دیگران و حتی سلب توفیق شود. 6) مراقب باشید پاداشی که به خود می دهید مستلزم عهدشکنی نباشد. مثلاً ممکن است یک نفر پس از یک هفته که موفق به ترک سیگار شده از سرخوشحالی با دوستان خود بیرون برود، برای خود جشنی بگیرد و آنجا یک نخ سیگار بکشد! و یا این که دانش آموزی که طبق برنامه ریزی درسی اش یک ماه به طور جدی درس خوانده است تا خود را برای کنکور آماده کند، به شکرانه این تلاش خوب یک هفته به خود مرخصی دهد و درس را رها کند! که این ها همه خطاست. در واقع شما باید برخورد والدانه ای با خود داشته باشید، هم چنان که یک والد، عملکرد فرزندش را مورد توجه قرار می دهد و او را در صورت خطا، جریمه می کند و در صورت انجام کار خوب، به او پاداش می دهد شما نیز باید چنین باشید. منتها جریمه ها باید حالت بیدارکننده و تذکردهنده داشته باشد و به کینه و فرار فرزند منجر نشود و پاداش ها باید عاقلانه، به اندازه و به جا باشد که خود موجب غفلت و رها کردن تصمیم نشود. اگر محاسبه رفتارهای روزانه دقیق و مرتب انجام شود و پس از ارزیابی عملکرد، مواجهه درستی با خود داشته باشید انشاءا... تصمیم تان برای تغییر، ثمربخش خواهد بود.
طبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains