تبلیغات
اسرار . . . - (یک راز مهم، رازدار باشید)
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/11/11


شاید بارها شنیده‎ایم و خوانده‎ایم که زن و شوهر رازدار هم باشند و یکی از عوامل مهم استحکام خانه و خانواده،رازداری است. امّا در نگاه اول ممکن است این‎طور به نظر برسد که ما رازی در زندگی نداریم که بخواهیم آن را کتمان کنیم و از افشای آن پرهیز کنیم. چنین تصوری غالباً از این رو ایجاد می‎شود که مصادیق رازداری را در حیطه روابط خانواده نمی‎دانیم و ناخواسته و علیرغم میل باطنی، این صفت ارزشمند را در زندگی خود بکار نمی‎بریم. ما به دو نمونه از مصادیق رازداری در خانواده اشاره می‎کنیم:

1-افشا نکردن و عدم بیان عیب همسر:
به طور قطع همه ما معایب و نقاط ضعفی داریم و طبع اولیه بیشتر ما این است که تمایلی نداریم دیگران از عیوب ما آگاه شوند و حتی در صورت چنین رخدادی رنجیده و آزرده خاطر می‎شویم. اولین مصادیق رازداری این است که اگر از اعضای خانواده خود عیب و ضعف آشکاری سراغ دارید آن را برای دیگران آشکار و افشا نکنید. اگر شوهر شما زیاد می‎خوابد و تنبل است اگر فرزند شما شب‎ادراری دارد، اگر همسر شما وسواس دارد و از سوسک می‎ترسد و... این را با کسی در میان نگذارید. 
اینکه گفته می‎شود باید متخلق به اخلاق الهی بوده به خاطر چیزی است که خدا از ما می‎خواهد و این یعنی صفات خداوند را وارد زندگی کردن. یعنی اگر از عیب کسی آگاه و باخبر هستم آن را کتمان کنم واز چشم دیگران بپوشانم.نکتۀ دیگر این که خداوند در سوره بقره« زن و شوهر را به لباس برای هم تشبیه می‎کند و یکی از مهم‎ترین ویژگی‎های لباس این است که اگر در بدن ما عیب و نقصی است لباس آن را می‎پوشاند. از خود بپرسیم آیا با کسی از ضعف و عیب همسر خود صحبت کرده ‎ایم؟

2-عدم بیان مسائل خصوصی و درون خانوادگی:
گاهی آن چه انجام می‎دهیم عیب و ضعفی نیست امّا جداً تمایل نداریم کسی از آن باخبر شود. واقعاً چه لزومی دارد که دیگران از کوچک‎ترین رفت و آمدها و حرکت‎های ما باخبر شوند. یک استثنا در یک مورد بیان ضعف‎ها و عیب‎ها و مسایل خصوصی دیگران مشکلی ندارد و حتی گاهی وظیفه است و آن در مقام مشورت است که شما می‎خواهید برای کمک به دیگری و زندگی‎تان از یک مشاور آگاه راهکار بگیرید. منتها دقت کنید که یک مشاور خوب،دارای ویژگی‎های خاصی چون رازداری است و تمام اطرافیان ما نمی‎توانند ویژگی‎های یک مشاور خوب را داشته باشند.طبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains