تبلیغات
اسرار . . . - درمان تنبلی
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/11/12
درمان تنبلی
هفته گذشته گفتیم که تنبلی آثار ویرانگر و گاهی غیرقابل جبرانی دارد که آثار سوء آن تنها متوجه خود ما نیست و گفتیم که براساس فرمایشات معصومین علیهم السلام آثار مخرب تنبلی تنها به امور دنیایی و مادی ما آسیب نمی زند آن که در اشتغال و تحصیل و کارهای روزمره خود تنبلی می کند، غالبا در امور معنوی همچون نماز اول وقت، نیکی و محبت به والدین و... سستی می کند. اگر می خواهیم این ویژگی منفی بعدها موجب حسرت و پشیمانی ما نشود، باید برای درمان تنبلی هر چه زودتر اقدام کنیم. 
۱ -از کم شروع کنید. ما معمولا پس از مدتی تنبلی و به تاخیر انداختن کارها، می خواهیم با یک برنامه ریزی سخت و سنگین، تمام عقب ماندگی ها را جبران کنیم. روشن است که پس از مدتی، قادر به ادامه نیستیم و آن را رها می کنیم. در حقیقت یک برنامه سنگین و رها کردن آن بیش از پیش اراده ما را تخریب می کند.کلید طلایی پشتکار آن است که از کم شروع کنیم. مثلا به جای این که یک دفعه غیرتی شویم و بگوییم از فردا روزی یک ساعت ورزش می کنیم، بگوییم فعلا روزی پنج دقیقه کافی است. آن قدر کار را سبک بگیرید که مطمئن به انجام آن باشید .
۲ -کار را به اجزا تقسیم کنید. اگر کاری پرحجم و سنگین است آن را به چند یا چندین قسمت تقسیم کنید و هر روز یک قسمت آن را انجام دهید. به این شکل شما کاری را که شش ماه است به تاخیر می اندازید در عرض شش روز انجام می دهید. اشکال کار این است که ما یا تنبلی می کنیم و یا می خواهیم در یک روز کار را یکسره و تمام کنیم.
۳ -کل کار را نگاه نکنید. وقتی تصمیم گرفتید بخش کوچکی از یک کار را شروع کنید، دیگر به طول مسیر و حجم کلی کار نگاه نکنید.اگر قرار است مطالعه کنید همین دو صفحه امروز را بخوانید و دیگر نگاه نکنید که تا آخر کتاب چقدر باقی مانده است. یادتان باشد کسانی از کوه بیشتر بالا می روند که به فاصله تا قله کمتر نگاه می کنند. 
۴ -با دیگران قرار بگذارید. قول و قرارهای گروهی، یک تدبیر عالی برای درمان تنبلی است، مثلا برای ورزش یا تشرف به حرم با دوستتان قرار بگذارید. وقتی بدانید کسی الان منتظر شماست بلند می شوید و اقدام می کنید.
۵ -به خود تلقین کنید که بااراده اید.هرگز به خود برچسب بی ارادگی و کم حوصلگی نزنید. بلکه مدام به خود تلقین کنید من فردی مصمم، بااراده و پشتکار هستم و اراده و تلاش من به لطف الهی هر روز بیشتر و بیشتر می شود.طبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains