تبلیغات
اسرار . . . - 3نکته طلایی برای عزت نفس
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/11/12

بخش اول) یکی از ویژگی های یک شخصیت سالم و هنجار، عزت نفس و احساس ارزشمندی است. این ویژگی مثبت، از آنجا اهمیت بسیار بالایی دارد که می تواند مانع بسیاری از خطاهای رفتاری شود. در حقیقت، فردی که احساس ارزشمندی می کند و عزت نفس دارد، شان انسانی خود را بالاتر از آن می داند که به گناهی آلوده شود و رفتاری غیرانسانی و غیراخلاقی داشته باشد و دقیقا در نقطه مقابل آن کس که احساس بی ارزشی می کند و از عزت نفس بی بهره است، آمادگی ارتکاب هر رفتار زشتی را دارد چنان که امام معصوم علیه السلام فرموده است: از شرکسی که احساس خواری و پستی می کند ایمن مباش.برای افزایش عزت نفس به عوامل فراوانی می توان اشاره کرد اما ما چند نکته مهم را یادآوری می کنیم.
۱ - از کسی چیزی نخواهید. هرچه توقع و درخواست و تقاضای شما، از دیگران بیشتر و بیشتر باشد به عزت نفس تان آسیب بیشتری می رسد. تمرین کنید جز در موارد بسیار ضروری و لازم، از کسی چیزی درخواست نکنید. به عنوان مثال گرفتن قرض و وام برای خرج بیمارستان، شاید یک ضرورت است اما آیا درخواست پول از دیگران برای خرید مبلمان ضرورت دارد؟ 
۲ - کاری نکنید که مجبور به عذرخواهی شوید. دقت کنیم حرفی نزنیم و کاری نکنیم که پس از آن مجبور به عذرخواهی و اظهار پشیمانی شویم. البته بدیهی است که در صورت ارتکاب خطا خصوصا در حق دیگران باید عذرخواهی کرد؛ اما مراقب باشیم که اساسا موردی پیش نیاید که این الزام را باعث شود. خطاهای تعهدی و تکراری و عذرخواهی های فراوان پس از آن، به احساس ارزشمندی انسان لطمه می زند.
۳ - با دیگران با احترام صحبت کنید. برای داشتن عزت نفس، باید مورد احترام باشید. هرچه با دیگران با احترام صحبت کنید و رفتار کنید، خود به خود به جلب احترام آن ها منجر می شود. بی احترامی به دیگران، ما را در معرض توهین آن ها قرار می دهد. اگر دقت کنید آن ها که رفتار و گفتار محترمانه ای دارند، احساس ارزشمندی و عزت نفس بیشتری می کنند.شنبه هفته آینده با شما بیشتر صحبت می کنیم.

موفق باشید

خراسان رضوی - مورخ شنبه 1388/12/08 شماره انتشار 17497
طبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains