تبلیغات
اسرار . . . - کلیدهای طلایی عزت نفس
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/11/12


شنبه گذشته گفتیم که یکی از مهم ترین ویژگی های یک شخصیت سالم، عزت نفس است و اهمیت آن از آن جهت است که می تواند مانع بسیاری از خطاها و رفتارهای زشت شود. آن کس که عزت نفس دارد شان خود را بالاتر از آن می داند که به رفتارهای پست و آلوده تن دهد.برای پرورش عزت نفس به سه نکته مهم اشاره کردیم:
۱ - کاری نکنید که مجبور به عذرخواهی شوید.

۲ - تا آ ن جا که ممکن است از دیگران چیزی نخواهید.

۳ - به دیگران احترام بگذارید تا احترام آن ها را به خود جلب کنید.

اکنون به ۳ نکته دیگر برای ایجاد یا تقویت عزت نفس می پردازیم

.۴ - آراسته باشید. پاکیزگی و آراستگی و مرتب بودن، هم به خودتان احساس خوبی می دهد و هم سبب می شود نزد دیگران محترم تر باشید. ما چه بخواهیم چه نخواهیم، ظاهرمان در قضاوت و رفتار دیگران نسبت به ما تاثیر می گذارد. ژولیدگی، نامرتب بودن و عدم آراستگی، هم به احساس ارزشمندی ما لطمه می زند و هم به اندازه احترامی که برای ما قائلند آسیب می رساند. در آراستگی اولا دقت کنید که آراستگی به معنای خرید لباس های گران قیمت نیست. دوم این که از آراستگی در منزل غفلت نکنید و همه جا آراسته باشید.

۵ -کارهای ارزشمند انجام دهید. انجام فعالیت های ارزشمند به انسان حس ارزشمند بودن می دهد.عزت نفس ما، به رفتارهای روزمره ما بسیار وابسته است. با بیهودگی، بطالت، وقت تلف کردن و تماشای زیاد تلویزیون نمی شود احساس ارزشمندی کرد. مراقب باشید هر روز به کاری ارزشمند مشغول شوید. لازم نیست کاری خارق العاده انجام دهید. حتی می توانید کتابی مفید مطالعه بفرمائید و نکات مهم آن را یادداشت کنید و به دوستان و اطرافیان خود بدهید. مهم این است که کار مفیدی انجام دهید

۶ -به خود تلقین کنید که موجود ارزشمندی هستید. هر روز به خود بگویید که موجودی شایسته ولایتید. اشرف مخلوقاتید و از عظمت تان همین بس که خداوند توانا، پس از آفرینش شما به خود آفرین گفت. به خود بگویید که قابلیت آن را دارید که با قرار گرفتن در مسیر رشد و کمال، از فرشتگان بالاتر روید و شایسته بهترین ها هستید.
طبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains