تبلیغات
اسرار . . . - راضی کردن همه!!!
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/11/12
یکی از ویژگی های منفی که در حقیقت یک ناهنجاری رفتاری تلقی می شود و می تواند منشاء بسیاری از آسیب ها باشد این است که انسان بخواهد همه از او راضی باشند. شاید شما هم کسانی را دیده باشید که دوست دارند محبوب همه باشند و دل همه را به دست آورند. این افراد از ترس این که مبادا کسی از آن ها برنجد و دلش بشکند، هرگز نمی توانند به کسی «نه» بگویند و دست رد به سینه کسی بزنند. آنچه این رفتار غلط را تقویت می کند و مانع اصلاح می شود این است که این افراد گمان می کنند که این یک خصلت انسانی، دلسوزانه و خیرخواهانه است و به واسطه این روحیه، پاداش و اجر عظیم الهی در انتظارشان است. در صورتی که این یک تصور نادرست است. اگرچه روحیه خیرخواهانه و دلسوزی و شادکردن دل دیگران بسیار ارزشمند است اما هرگز به این معنا نیست که بایستی به همه پاسخ مثبت داد و به هر تقاضا و پیشنهادی «آری» گفت.
یک شخصیت هنجار و سالم کسی است که هر تقاضا و پیشنهادی را عاقلانه و به دقت بررسی می کند و در صورتی که قبول انجام آن درست و به مصلحت بود به آن پاسخ مثبت می دهد وگرنه جواب قاطعانه منفی است.
در حقیقت ملاک قبول یا عدم قبول انجام یک کار، درستی و مصلحت است و نه رضایت و عدم رضایت اطرافیان، و اگر این ملاک درستی و مصلحت درمیان نباشد چه بسا که فرد به خطاهای بی شمار بیفتد. به عنوان نمونه، بخش قابل توجهی از کسانی که امروز به بلای خانمان سوز اعتیاد مبتلا شده اند، جرات«نه» گفتن را نداشته اند و چون می خواستند همه را راضی کنند در مقابل پیشنهادهای وسوسه انگیز که غالبا با اصرار هم توام بوده مقاومتی نکرده اند. اما سوال اینجاست که ملاک درستی و مصلحت چیست و کجا باید بله یا نه گفت. 
شنبه هفته آینده در این باره در همین ستون با شما سخن خواهیم گفت.
سیدمجتبی حوراییطبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains