تبلیغات
اسرار . . . - چه وقتی به دیگران «نه» بگوییم!
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/11/13

در مطلب گذشته خود در همین ستون گفتیم که یکی از ناهنجاری های رفتاری و شخصیتی این است که انسان بخواهد همه را از خود راضی کند و دل همه را به دست آورد. چنین شخصیتی معمولا جرأت «نه» گفتن ندارد و به هر تقاضا و پیشنهادی پاسخ مثبت می دهد. و گفتیم که این ویژگی یک رفتار مثبت تلقی نمی شود. جلب رضایت دیگران و شاد کردن دل دیگران در صورتی یک خصلت مثبت و مستوجب پاداش الهی است که درستی انجام آن کار مسلم باشد. اما سوال اینجاست که ما چه وقتی باید به پیشنهاد و تقاضای دیگران جواب مثبت دهیم و چه وقتی باید با جرأت تمام «نه» بگوییم؟
پاسخ این است که درستی انجام یا عدم انجام هر کاری با رعایت سه نکته محرز می شود.
۱- مشروع و مورد تأیید خدا باشد/ گاهی ممکن است دوست شما از شما تقاضایی کند که هرگز مورد تأیید خدا نیست بلکه یک معصیت و نافرمانی است. اینجا باید با شهامت تمام «نه» بگویید هر چند او به شدت برنجد و آزرده خاطر شود.
۲- مقدور باشد/ گاهی کسی از شما درخواستی دارد که هرگز مقدور شما نیست. در چنین شرایطی پاسخ مثبت دادن، جز این که شما را به اذیت و زحمت فراوان بیندازد و شما را تحت فشار قرار دهد و آن شخص را معطل کند نتیجه ای ندارد بنابراین اینجا هم باید شجاعانه بگویید «نمی توانم» و اگر خیلی دلسوز و خیرخواه هستید کسی را معرفی کنید که انجام آن کار در توان و قدرتش هست.
۳- اولویت داشته باشد/ اما توجه داشته باشید که مشروع بودن و مقدور بودن کافی نیست. مثلا اگر دوست شما از شما کمکی می خواهد و هم زمان مادر شما از شما تقاضا و انتظاری دارد اولویت با مادر است و باید صریحا پاسخ منفی به دوستتان بدهید که دست کم الان نمی توانید کاری برایش انجام دهید.
بنابراین هرگز نخواهید همه را از خود راضی نگه دارید. جرأت داشته باشید و اگر کاری یکی از ۳ شرط درستی و مصلحت را نداشت شجاعانه «نه» بگویید. قابلیت «نه» گفتن در شرایطی که کاری مشروع و مقدور نیست و اولویت ندارد نیاز به تمرین مستمر دارد.شنبه هفته آینده، در همین ستون منتظر شما هستیم. سید مجتبی حوراییطبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains