تبلیغات
اسرار . . . - و باز هم پرتوقعی فرزند
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/11/13

در دو هفته گذشته گفتیم که پرتوقعی والدین و حمایت ها و محبت های افراطی آن ها دو عامل مهم در پرتوقعی بچه هاست. اگر والدین نسبت به یکدیگر و اطرافیان خویش اظهار نارضایتی و گله مندی کنند، بچه ها نیز پرتوقع و ناسپاس می شوند و هم چنین محبت های افراطی و حمایت های فراوان و بی جای والدین از فرزندان، بچه ها را وابسته، تنبل و متوقع بار می آورد. 
اما سومین دلیل مهم در پرتوقع شدن فرزندان تشویق ها و پاداش های نامتناسب و بی جاست. اگر چه پاداش دادن به رفتار مثبت فرزند، یک ابزار تربیتی و پرورشی بسیار مهم به شمار می رود که می تواند باعث تقویت و گسترش رفتار مثبت فرزند شود اما اگر همین پاداش ها و تشویق ها با اندازه کار، تناسب و هم خوانی نداشته باشد هرگز یک تقویت کننده نیست بلکه پیامدهای مخرب و ویرانگری دارد که یکی از آن ها پرتوقع شدن فرزند است. همانطور که در تنبیه کردن باید از قواعدی پیروی کرد و بایدها و نبایدهای آن را دانست، پاداش و تشویق هم دستورالعملی دارد. دقت کنید که پاداش خیلی فوق العاده و بزرگتر از عمل نباشد که اثر معکوس دارد. مثلا اگر تخت خوابت را مرتب کنی عصر با هم شهربازی می رویم و از هر وسیله ای دوست داشتی استفاده کن!! 
اگر نمره ریاضی ات خوب شود برایت یک رایانه شخصی می خرم و اگر کنکور قبول شوی برایت ماشین می خرم!! این پاداش های بزرگ که تناسبی با اندازه عمل فرزند ندارد صرفا بچه را پرتوقع می کند و کارهای کوچک و پاداش های اندک شما دیگر برایش جلوه ای ندارد. نکته دیگر این که همیشه پاداش به یک شکل نباشد، گاهی پاداش خوراکی است، گاهی بازی با کودک است و گاهی رفتن به پارک یا خانه بستگان است. 
اگر همیشه پاداش خوراکی یا خرید وسیله باشد مدام باید قیمت را بالا ببرید و بیشتر هزینه کنید وگرنه بچه ناراضی، متوقع و گله مند است. بنابراین اگر می خواهید فرزند شما کم توقع و سپاسگزار شما باشد: ۱- خودتان پرتوقع نباشید ۲- حمایت های فراوان و بی جا نکنید ۳- پاداش های متنوع و متناسب با کار کودک بدهید. 
تا شنبه هفته آینده موفق باشید- سید مجتبی حورایی طبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains