تبلیغات
اسرار . . . - بزرگ ترها چرا دروغ می گویند؟
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/11/19


هفته های گذشته دلایل دروغگویی کودکان و راه های اصلاح آن را با هم مرور کردیم. اما سوال این جاست که بزرگ ترها چرا دروغ می گویند؟ باز هم تاکید می کنیم که تا علت هر مشکلی روشن و مشخص نشود، نمی توان راهکار مناسبی برای اصلاح و بهبود آن پیدا کرد. در بیماری های جسمی هم یک درمان موثر، به دنبال یک تشخیص دقیق است.برای دروغگویی بزرگ ترها هم، باید دلیل یا دلایل اصلی آن را شناخت.
مهم ترین دلیل دروغ گفتن بزرگ ترها، جلب منفعت و دفع ضرر است. یعنی ما به این جهت خدای ناکرده دروغ می گوییم که سود و منفعتی مادی یا غیرمادی را کسب کنیم و یا این که ضرر و خطری مادی و غیرمادی را از خود دفع و دور کنیم. به عنوان مثال آقایی در اداره کار می کند و متقاضی وام است، اما پس از این که شرایط دریافت وام را سوال می کند متوجه می شود که شرایط لازم را ندارد و وامی به او تعلق نمی گیرد. این جاست که اگر این آقا، ضعف شخصیتی، اخلاقی و اعتقادی داشته باشد، نمی تواند از این منفعت و امکان چشم پوشی کند و وسوسه می شود تا به دروغ، خود را واجدشرایط معرفی می کند و حتی ممکن است برای این منظور، بارها و بارها به افراد مختلفی دروغ بگوید. البته در این شرایط، شخص اگر عذاب وجدان داشته باشد خود را با حرف های عجیبی که در حقیقت عذر بدتر از گناه است توجیه می کند مثلا می گوید:این وام حق من است! همه دروغ می  گویند! توی این اداره تا دروغ نگویی کار انسان راه نمی افتد. تحت فشار بودم. خیلی ضروری بود. راه دیگری نداشتم. ضمنا درهای توبه هم باز است!!!اگر دقت کنید زندگی ما همیشه و هر روز بارها و بارها با این منفعت ها و ضررها مواجه می شود. شاید روزی نباشد که ما با منفعتی مادی و غیرمادی مواجه نشویم که به حسب ظاهر جلب و کسب آن با دروغ ممکن است.برای آن که جنسی را به مشتری بفروشیم، برای آن که فروش شرکت مان بالاتر رود، برای آن که اسم فرزندمان را در مدرسه ای که در محله ما نیست ثبت نام کنیم، برای آن که شریک بدهکار را از سر خود کم کنیم، برای آن که نزد رئیس اداره محبوب شویم، برای آن که استخدام شویم، برای آن که از مغازه یک پاکت شیر بیشتر بگیریم، برای این که آبرویمان نرود، برای این که دیگران در مورد ما خوب و مثبت فکر کنند، برای آن که با دختر مورد علاقه خود ازدواج کنیم و... برای خیلی چیزهای دیگر متاسفانه شیطان وسوسه مان می کند دروغ بگوییم. ما چند هفته ای، شنبه ها، علت دروغگویی بزرگ ترها را بیشتر و بیشتر می شکافیم و در نهایت راه های درمان ریشه ای دروغگویی را به صورت کاربردی مطرح می کنیم. ان شاءا... موفق باشید.سیدمجتبی حوراییطبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains