تبلیغات
اسرار . . . - درمان دروغ گویی برای همیشه
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/11/25هفته گذشته گفتیم که موثرترین اقدام برای ایجاد انگیزه دروغ نگفتن همین است که به طور پیوسته به آثار منفی و پیامدهای ویرانگر دروغ فکر کنیم و دستاوردهای بی نظیر صداقت را مرور کنیم. اما اکنون که برای دروغ نگفتن مصمم هستید اما ناخواسته و بر اساس عادت، گاهی دروغ می گویید باید به طور عملی، دست به اقدام بزنید.

(۱) پیمان های کوتاه مدت ببندید. با خود تعهد کنید که برای مدت زمان کوتاهی مراقب زبانتان باشید. زمان را بسیار کوتاه بگیرید. به عنوان مثال بگویید من می خواهم تا ظهر امروز دروغ نگویم. وقتی زمان را کوتاه انتخاب می کنید، احساس می کنید که می توانید خودتان و زبانتان را کنترل کنید و موفق شوید. وقتی زمان به انتها رسید دوباره آن را برای چند ساعت دیگر تمدید کنید. (۲) در مراقبت جدی باشید. وقتی با خود عهد بستید که تا فلان موقع دروغ نگویید، حالا باید شروع به مراقبت کنید. حواستان را کاملا جمع کنید. بسیار جدی باشید. حتی اگر قصد شوخی و مزاح دارید نباید دروغ بگویید. دروغ تحت هر شرایطی بد است و شوخی و جدی ندارد. همین طور مراقب باشید در تعارفات روزمره، صادق باشید. مثلا اگر از دیدن کسی واقعا خوشحال نشده اید، از سر عادت های تعارفی نگویید: خیلی خوشحال شدم! در مورد آثار منفی دروغ مطالعه و تأمل کنید و دوستانی را انتخاب کنید که بسیار صداقت دارند و از دروغ، پرهیز جدی دارند.

(۳) عملکرد روزانه خود را ارزیابی کنید. در پایان شب، تمام حرف های خود را از صبح تا شب، یادآوری و مرور کنید. به طور دقیق بررسی کنید که آیا موفق بوده اید؟ اگر غفلت کرده اید و دروغی گفته اید، به خود نمره منفی دهید و ببینید نسبت به نمره 20، نمره شما چند می شود. قبولید، مردودید و یا ممتازید؟

(۴)شکرگزاری و تنبیه. اگر دیدید عملکرد خوب و ممتازی داشته اید، خدا را شکر کنید، به خود آفرین بگویید و برای خود پاداشی در نظر بگیرید و اگر پس از ارزیابی متوجه شدید خطا داشته اید و نمره خوبی نگرفته اید خود را موأخذه کنید و برای خود جریمه و تنبیهی در نظر بگیرید. موفق باشیدسید مجتبی حورایی

طبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains