تبلیغات
اسرار . . . - مشورت کردن، یک ضرورت جدی
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/11/25
شاید این جمله را شنیده اید که آن هایی که بیشتر مشورت می کنند کمتر خطا می کنند و آنهایی که کمتر مشورت می کنند بیشتر خطا می کنند. در واقع مشورت و خطا، دو کفه یک ترازو هستند که هر کدام بالا بیاید، دیگری پایین می رود. یکی از ویژگی های یک شخصیت سالم، مشورت کردن است و چنین شخصیتی، مشورت کردن را یکی از لوازم و ضروریات جدی زندگی خود قرار می دهد. اما چرا به مشورت، بسیار نیازمندیم؟

دقت دارید که مهم ترین ابزار شناخت ما عقل است. ما با فکر کردن، اندیشیدن و تامل کردن، جوانب یک کار را می سنجیم، فواید و ضررهای آن را بررسی می کنیم و در نهایت تصمیم می گیریم. در حقیقت ما برای شناخت مقصد، مسیر و چگونگی حرکت، فکر می کنیم و پس از اطمینان از درستی کار، اقدام می کنیم. روشن است که در این میان هرچه توان فکری و عقل مان بیشتر باشد، تشخیص بهتری می دهیم و تصمیم بهتری می گیریم. در مشورت کردن ما با استفاده از آگاهی، دانش و تجربه یک مشاور خوب، توان فکری و عقلی خود را دوچندان می کنیم و درصد خطا و اشتباه خود و شکست احتمالی آن را کاهش می دهیم.اما نکته مهم که ضرورت مشورت را بیشتر تاکید می کند این است که غالبا هیجانات، عواطف و احساسات، دید عقل ما را ضعیف می کند و قدرت تشخیص مان را کاهش می دهد.مثلا خانمی که در زندگی مشترک خود با عدم تفاهم، بداخلاقی ها و تنش های جدی خانوادگی مواجه است، به واسطه عصبانیت، ناراحتی و رنج های فراوان، غالبا نمی تواند درست تصمیم گیری کند و اگر مشورت نکند ممکن است برای پایان دادن به این وضعیت تصمیمی بگیرد که بعدها بسیار پشیمان شودو یا این که پسر جوانی که عاشق دختری شده، غالبا به واسطه تمایلات، غرایز و احساسات و وابستگی عاطفی، نمی تواند درست تعقل کند و درستی و نادرستی ازدواج را بررسی کند و در صورت مشورت نکردن انتخابی می کند که بعدها به شدت خود را ملامت و سرزنش می کند.مشورت کردن یکی از بایدهای زندگی است. چرا که یک مشاور خوب به واسطه دانش و تجربه خود و نگاهی که از بیرون دارد و درگیر عواطف و احساسات ما نشده است می تواند به ما کمک فراوان کند.ما تا چند هفته شنبه ها در همین ستون، به اهمیت، فواید، بایدها و نباید و لغزش گاه های مشورت می پردازیم. ان شاءا...

موفق باشید.سیدمجتبی حورایی

طبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains