تبلیغات
اسرار . . . - سه دستاورد عالی برای مشورت
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/11/25
دستاوردها و برکات مشورت کردن، آنقدر فراوان است که باید برای بیان آن ساعت ها صحبت کرد و کتاب ها نوشت. اما صرفا برای این که انگیزه و رغبت ما برای مشورت کردن در کارها، دو چندان شود به سه دستاورد مهم آن اشاره می کنیم.

۱ - موفقیت، مشورت کردن، ابزاری است که همیشه در دست افراد موفق است. به ندرت می توانید (بلکه اصلا نمی توانید) کسی را پیدا کنید که در موضوعی به یک موفقیت چشمگیر و قابل توجه دست یافته باشد و از مشورت بهره نبرده باشد. امیرالمومنین علیه السلام فرموده اند: «مشورت کننده بر لبه پیروزی است»، یعنی این که در آستانه موفقیت است. علت این که فرموده اند بر لبه پیروزی است نه خود پیروزی، شاید این باشد که باید به حرف مشاور خوب، عمل کرد. با مشورت تا لبه موفقیت پیش می رویم و با عمل به مشورت، موفق می شویم.

۲ - بهترین حامی و پشتیبان، ما خیلی وقت ها دوست داریم در زندگی کسی باشد که به خصوص در مشکلات از ما حمایت و پشتیبانی کند. پیامبر عزیزمان فرموده اند: «هیچ پشتیبانی همچون مشورت نیست». یعنی عقل و تدبیر و اراده و تلاش و استعدادها و ثروت و امکانات و قابلیت های ما هیچکدام به اندازه مشورت نمی تواند حامی و پشتیبان ما برای موفقیت و کامیابی باشد. اگر می خواهید در زندگی عالیترین پشتیبان ها را داشته باشید، روحیه مشورت کردن را در خود تقویت کنید.

۳ - ستایش مردم و عدم سرزنش آن ها، مضمون یکی از فرمایشات امام کاظم علیه السلام این است که اگر کسی مشورت کند و بعد دست به کار شود اگر موفق شود دیگران ستایش اش می کنند که با مشورت به موفقیت دست یافت و اگر موفق نشود، مردم سرزنش اش نمی کنند چرا که به آنچه از فکر و تعقل و استفاده از دانش و تجربه دیگران به ذهنش می رسید، عمل کرده است. مثلا تصور کنید کسی با صلاحدید والدین و نظر مثبت یک مشاور با صلاحیت ازدواج کند، اگر این ازدواج موفق باشد همه او را تحسین می کنند و اگر موفق نباشد، دست کم چون در فکر و مشورت کوتاهی نکرده، او را سرزنش نمی کنند. در صورتی که اگر کسی صرفا با عقل ونظر خود که آمیخته با هیجانات و عواطف است ازدواج کند و به مشورت بی اعتنا باشد در صورت شکست به شدت مورد سرزنش قرار می گیرد.شنبه هفته آینده، در همین موضوع صحبت می کنیم.موفق باشید سیدمجتبی حوراییطبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains