تبلیغات
اسرار . . . - مشورت، رأی اکثریت نیست
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/11/30

شنبه های گذشته گفتیم که مشورت کردن، یکی از عوامل بسیار مهم در موفقیت است و یک شخصیت سالم، که بهره کافی از عقل و خرد دارد و به عجب و غرور و خودپسندی مبتلا نیست، در تصمیم گیری ها و انتخاب های مهم خود، علاوه بر آن که فکر و تأمل می کند، با افراد باصلاحیت هم، مشورت می کند و از عقل و تجربه آن ها بهره می برد و نیز گفتیم که مهم ترین معیار یک مشاور، تقوا و تدین و تعهد است و پس از آن تجربه، دانش و آگاهی و تخصص بسیار مهم است، اما در مشورت کردن باید به چند نکته توجه کنید:

۱ - مشورت رأی اکثریت نیست. متأسفانه برخی تصور می کنند که مشورت کردن یک نظرسنجی همگانی است. به این معنا که وقتی با مسئله ای مواجه می شوند که نمی دانند برای مواجهه و حل آن، چه باید بکنند، شروع به همه پرسی می کنند و مسئله خود را با هر کسی که دم دستشان باشد اعم از دوست و فامیل و همسایه و همکار، مطرح می کنند و از آن ها نظر می خواهند و در نهایت، رأی اکثریت را انتخاب می کنند. در صورتی که این رفتار بسیار اشتباه است. چه بسا هیچ کدام از این اکثریتی که با آن ها مشورت کردیم، صلاحیت لازم را نداشته باشند و به واسطه نداشتن آگاهی، توصیه ای غلط کنند و به نظری نادرست اصرار داشته باشند. در مشورت اصلا ملاک، اکثریت نیست. چه بسا مشاور آگاه و باتجربه ما که در اقلیت است، نظری بدهد که با نظر اکثریت، متفاوت باشد و البته، همان نظر، نظر درست و قابل اعتماد است.

۲ - از مشورت با افراد متعدد بپرهیزید. متأسفانه برخی دچار وسواس فکری هستند و در کارهای خود با مشاوران فراوانی مشورت می کنند. حتی اگر همه این مشاوران، افراد خبره و باصلاحیتی باشند، این کار درستی نیست. وقتی شما مسئله خود را با افراد بسیار زیادی مطرح می کنید، ممکن است با توصیه های متفاوت و متضادی روبه رو شوید و به جای آن که این مشورت ها منجربه هدایت شما و پیدا کردن راه شود، شما را بیشتر سردرگم و متحیر می سازد. شما ابتدا باید مشاور خوب و اصلح را پیدا کنید و نزد همان شخص بروید و راهنمایی بخواهید. بنابراین هرگز از آن دسته از افرادی نباشید که هر روز نزد یک مشاور می روند و مدام در رفت و آمد بین مراکز مشاوره هستند و از دفتر این مشاور به دفتر آن مشاور می روند. ان شاء ا...، شنبه آینده به نکات مهم دیگری درباره بایدها و نبایدهای مشورت، اشاره می کنیم.موفق باشید. سید مجتبی حورایی
طبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains