تبلیغات
اسرار . . . - رفع سوءظن با تجدیدنظر در معاشرت
اسرار . . .
ُ؛ آیا آن كسی كه موجودات را آفریده، از حال آن‌ها آگاه نیست؟! در حالی كه او (از اسرار دقیق) با خبر و آگاه است!» (ملك، 14)

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1392/12/5هفته های گذشته گفتیم که اگر دراطرافیان شما، کسی هست که نسبت به شما سوءظن دارد و به شما شک دارد که کجا بودید، با چه کسی بودید و چه کار کردید، چند قدم ضروری است. قدم اول این که به جای گله مندی از بی اعتمادی و بدگمانی او، با خود بگویید شاید من کاری کرده یا می کنم که موجب بدبینی او شده است. قدم دوم این که گزارش دهی کنید. هر چه نسبت به کارهای خود گزارش صحیح، صادقانه و شفاف تری دهید و از سکوت و توضیح ندادن پرهیز کنید، از سوءظن او پیشگیری کرده اید و در قدم سوم، از پنهان کاری اجتناب کنید. پنهان کاری و رفتارهای مخفیانه، ذهن طرف مقابل را آشفته می کند. اما قدم چهارمی که امروز مطرح می شود این که در معاشرت های خود تجدیدنظر کنید. بسیاری از سوءظن هایی که نسبت به ما دارند از معاشرت ها و رفت و آمدهای ما ناشی می شود. تصور کنید دختر خانمی که دوستان صمیمی اش، در ارتباط با جنس مخالف نه تنها پرهیزی ندارند بلکه به این رابطه اصرار دارند. در چنین شرایطی بسیار محتمل است که پدر و مادرش نسبت به او بدگمان شوند. پسر جوانی که دوست بسیار صمیمی اش کم و بیش اعتیاد دارد، این ذهنیت را به والدین خود انتقال می دهد که نکند پسر ما هم... آقایی که دوستان صمیمی اش، یک بی بند و باری مشهود دارند و به انگیزه های نادرست مدام در رفت و آمد به تایلند و سواحل ترکیه هستند، همسرش را دچار بدگمانی می کند. خانمی که به میهمانی ها و مجالسی می رود که هرگز مجالس مناسبی نیست، به سوء ظن شوهرش دامن می زند.

در فرمایشی از امیرالمومنین علیه السلام داریم که هر کس به محیط های بد( و با دوستان بد) رفت و آمد می کند، نباید کسی را که به او سوءظن دارد سرزنش کند. در واقع این بسیار توقع بی جایی است که ما به دوستی با دوستان ناباب و نااهل خود اصرار داشته باشیم و به هر محیط و مجلسی برویم و انتظار داشته باشیم که نسبت به ما حسن ظن و اعتماد داشته باشند. بیایید در همین شب های قدر، تصمیم بگیریم که در دوستی های خود تجدیدنظر کنیم. اساسا اگر ما تصمیم به خوب بودن وخوب ماندن داریم شرط جدی آن این است که با دوستان بد قطع رابطه کنیم. این تصمیم، هم حقیقت توبه و پشیمانی ما را در شب های قدر ثابت می کند و هم به آرامش خود و خانواده مان منجر می شود. شنبه هفته آینده باز هم از سوءظن صحبت می کنیم. موفق باشید / سیدمجتبی حورایی
طبقه بندی: استاد حورایی، 
ارسال توسط صادق بابائی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Buy Websites For Sale - Sell Domains